NAJNOWSZE

wtorek, 17 czerwca 2014

Człowiek nie jest niewolnikiem jednej osobowości


Źródło
Większość z nas w wieku nastu lat przechodzi okres buntu. Świat wydaje nam się niesprawiedliwy, a rodzina i przyjaciele bardzo irytujący. Jak przebrnąć przez te ciężkie chwile? Jak sobie poradzić?


Piętnastoletnia Weronika uczęszcza do trzeciej klasy gimnazjum. Dziewczyna ma problemy w domu – matka jej nie słucha, a ojciec sprawia przykrości. Brat, którego nazywa bazyliszkiem, również nie ułatwia jej życia. W szkole Weronika wcale nie czuje się lepiej. Fałszywa przyjaciółka wywyższa się i gnębi dziewczynę. Werka zdaje sobie sprawę, że jest niewidoczna dla nauczycieli i innych uczniów. Na wycieczce poznaje przystojnego chłopaka, w którym się zakochuje. Wydaje jej się, że los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego, Łukasz wykorzystuje dziewczynę, aby móc pojechać na inne ferie. Dodatkowo dziewczyna musi  brać udział w  warsztatach teatralnych, na które nie ma ochoty.

Życie od teatru różni tylko jedno, że w życiu nie ma próby generalnej.


Tym, na co zwracamy uwagę od razu, jest okładka. Bransoletka znajdująca się na niej wpadła mi w oko i chciałabym mieć ją w swojej kolekcji. Dobór kolorów wpływa nie tylko na nasze emocje i nastrój podczas czytania, ale również przyciąga naszą uwagę. Bardzo spodobały mi się krótkie rozdziały i ich tytuły, zdania lub słowa z nich zaczerpnięte. Duża czcionka sprawia, że szybciej ubywa nam kartek i przyjemniej się czyta.

Weronika na początku jest nieudacznikiem, jednak wraz z biegiem wydarzeń w jej życiu staje się niezależną, silną, można już powiedzieć – młodą kobietą. Zmienia swoje podejście do życia, jak i do rodziny i przyjaciół. Książka jest kopalnią osobowości, z każdym rozdziałem odkrywamy nowe charaktery. Każda z postaci ma swoje problemy, doświadczenia, od których chce choć na moment się oderwać dzięki warsztatom teatralnym, na które tak długo czeka. Każdego bohatera polubiłam w mniejszym czy większym stopniu, ale szczególnie Salomeę, prowadzącą warsztaty, za bardzo cenne rady.


Myśli się materializują, więc na nie uważajcie.

Książka wskazuje na podstawowe wartości i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Autorka porusza wiele trudnych tematów: problemy nastolatków, niepełnosprawności, brak akceptacji przez rówieśników, homoseksualizm, problemy rodzinne, szczeniackie zauroczenie…

Widać, że autorka jest doświadczona, ponieważ jej styl jest swobodny, naturalny i napawa optymizmem. Momentami płakałam ze śmiechu.

Bardzo rzadko i niechętnie sięgam po dzieła polskich autorów. Po przeczytaniu Bransoletki Ewy Nowak to z pewnością się zmieni. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale mam nadzieję, że nie ostatnie.Źródło

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates