NAJNOWSZE

wtorek, 17 czerwca 2014

Jedno morderstwo, dwunastu sprawców

źródło
Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Detektyw Poirot rozpoczyna dochodzenie, a jego podróż zamienia się w śledztwo...


Po tę książkę sięgnąłem, ponieważ jest to moja lektura, a będziemy omawiać tylko niektóre, wyrwane z kontekstu fragmenty. Musiałem ją przeczytać!

Agata Christie urodziła się 15 września 1890 roku w Anglii. Pierwszą rozpoczynającą cały cykl o Herkulesie Poirocie powieścią była Tajemnicza Historia w Styles. Agata Christie napisała ponad 80 kryminałów, które przetłumaczono na ponad 100 języków.

Język wyżej wymienionego utworu cechuje się lekkością, dzięki czemu bardzo szybko i miło się go czyta .
źródło
Styl powieści jest oryginalny. Krótkie wypowiedzi narratora, a dłuższe dialogi, wspaniałe opisy, podzielenie książki na trzy części i niezbyt długie rozdziały to tylko kilka plusów spośród mnóstwa innych.

Herkules Poirot to inteligentny, sprytny i poważny detektyw. Jest pierwszoplanową postacią tej powieści kryminalnej. Drugim głównym bohaterem, który zwrócił  moją uwagę, jest Monsieur Bouc. Belgijczyk, dyrektor Compagnie Internationale des Wagon Lit. Pomaga Poirotowi w śledztwie. W tej książce detektyw  ma bardzo trudną sprawę do rozwiązania, jednak dzięki swoim doskonałym umiejętnościom z łatwością radzi sobie ze zdemaskowaniem sprawcy.

Wadą tej książki jest wyjaśnienie przez sprawcę planu przebiegu morderstwa. Nie znoszę  tego. Myślę, że lepiej byłoby, gdyby to detektyw rozwikłał zagadkę. Drugim minusem  jest to, że w dialogi wplecione są wyrazy i wyrażenia francuskie, które nie są wyjaśnione. Nie znam tego języka, więc irytowało mnie to, że musiałem tłumaczyć je przez Internet, przerywając czytanie. Z kolei zaletą, przemawiającą za pozytywem tej powieści, jest sposób rozwiązania i dojścia do zdemaskowania sprawcy przez detektywa.

Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy nastolatek, a szczególnie osoby, które zagłębiają się w powieści kryminalne bądź detektywistyczne, ponieważ jest ona tak zwanym klasykiem i dobrym startem do poznawania owej literatury.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates