NAJNOWSZE

niedziela, 8 czerwca 2014

Satopolis – miasto przyszłości

                                                     
Źródło
Czternastoletni Kosmo Górka jeszcze nigdy nie strzelał z miotacza. Nigdy nie skakał między wieżowcami, uciekając przed policją. Nigdy nawet nie był sam na spacerze. Natomiast od zawsze marzył o ucieczce ze strasznego Zakładu dla Chłopców im. Klarysy Zdzierskiej. Wreszcie nadchodzi cień szansy...

Eoin Colfer to Irlandzki pisarz, cieszący się dużym powodzeniem książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Benny and Omar, Going Potty, Lista życzeń. Światową sławę przyniósł mu Artemis Fowl.

Język ww. autora jest bardzo prosty, zrozumie go każdy. W książce nie ma trudnych wyrazów, których tłumaczenia trzeba się doszukiwać. Są oczywiście słowa wymyślone, które nadają charakter utworowi.


Szczerze mówiąc, pióro Eoina jest oryginalne. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim stylem pisarskim, przez co przyjemnością było przeczytanie tej książki. Już wiem, że kiedyś do niej powrócę.

Źródło
Główny bohater, czternastoletni Kosmonauty Górka, jest dość złożoną postacią . Jest miły, nie lubi wyrządzać krzywdy innym. Niestety, trafia do okropnego Zakładu dla Chłopców im. Klarysy Zdzierskiej i zostają przeprowadzone na nim badania, po których wszyscy inni podopieczni umierali, lecz on nadal żył, dlatego pragnął uciec 

Drugą ważną postacią jest Suwak. Bohater ten występuje na początku książki. Jest on prawie taki sam jak jego najlepszy (i może nawet jedyny) przyjaciel Kosmo. Ma duże poczucie humoru, przez co bardzo często obrywa. 

Ważnymi (tak samo jak Kosmonauty Górka) są także Stefan, Mona i Ditto. Stefan ma charakter przywódczy, Mona woli się bawić, a Ditto jest niczym "mózg"  całej paczki. Zna się na komputerach i umie prawie wszystko zrobić.

Jedną z głównych postaci jest także Faustino z Korporacji Myishi. Warto poświęcić jej więcej uwagi , gdyż  ma ona  dwie twarze. Z pozoru wydaje się być miła, dobra i pomocna, lecz w najgorszym dla nas momencie potrafi wbić nam nóż w plecy. Czytając książkę, zdenerwowałem się na nią, ponieważ oszukała ona moich ulubionych bohaterów. Jest w sam raz dla osób lubiących czarne charaktery.

Według mnie zaletą tej książki jest jej oryginalność i temat. Nie spotkałem jeszcze książki science-fiction, która byłaby aż tak przesiąknięta humorem i zabawą.Stanowi to bardzo duży plus dla autora, ponieważ nie zniechęca on czytelnika żmudnymi opisami i dialogami. Z kolei  wadą jest naciągana sytuacja ze stanem psychicznym i fizycznym Kosmo.   


Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy nastolatek, gdyż dzięki niej może zmieni pogląd na temat przyszłości i uwierzy, że nie wszystko jest takie wspaniałe, jak mogłoby się zdawać.

Share:

1 komentarz :

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates