Zapraszam was do starożytnej Mezopotamii. Poznacie tamtejsze wynalazki oraz dowiecie się dużo ciekawych rzeczy o sztuce. Chcę, aby sztuka stała się waszym oknem na świat bądź drzwiami, które będziecie otwierać zależnie od nastroju.
Mezopotamia to miejsce, w którym rozwinęło się wiele kultur i starożytnych cywilizacji. Prowadzone początkowo przez amatorów i poszukiwaczy skarbów badania archeologiczne miały miejsce w XIX wieku. Gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym były jednym z najcenniejszych znalezisk. Rozpoczęło się długie poznawanie dziejów Mezopotamii. Kulturę, którą określamy mianem mezopotamskiej, tworzyli zarówno mieszkańcy położonych na tych terenach małych państewek, jak również ich sąsiedzi: Sumerowie, Babilończycy i Asyryjczycy. Są znani z takich wynalazków, jak:
– monoteizm – wiara w jednego Boga
– pismo klinowe
źródło |
– Kodeks Hammurabiego
– koło
Budowano także posągi uosabiające bogów (stawiano je w świątyniach) oraz tworzono mniejsze posążki, nazywane figurkami wotywnymi, które przedstawiają oddających swe życie w służbie bogów Sumerów.
źródło |
Bardzo znanym zabytkiem z okresu państwa nowobabilońskiego są wiszące ogrody Semiramidy, które król Nabuchodonozor podarował swojej żonie. Zostały uznawane za jeden z siedmiu cudów świata.
źródło |
Zapraszam wszystkich do dalszego śledzenia cyklu Moja przygoda ze sztuką. Pamiętajcie, że na adres mailowy Redakcji (essentia_redakcja@op.pl) możecie wysyłać zdjęcia swoich prac, które znajdą się w kolejnych artykułach. Za dwa tygodnie zaproszę was do starożytnego Egiptu.
Prześlij komentarz
Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.