NAJNOWSZE

sobota, 9 sierpnia 2014

Sztuka starożytnej Mezopotamii

Zapraszam was do starożytnej Mezopotamii. Poznacie tamtejsze wynalazki oraz dowiecie się dużo ciekawych rzeczy o sztuce. Chcę, aby sztuka stała się waszym oknem na świat bądź drzwiami, które będziecie otwierać zależnie od nastroju.


Mezopotamia to miejsce, w którym rozwinęło się wiele kultur i starożytnych cywilizacji. Prowadzone początkowo przez amatorów i poszukiwaczy skarbów badania archeologiczne miały miejsce w XIX wieku. Gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym były jednym z najcenniejszych znalezisk. Rozpoczęło się długie poznawanie dziejów Mezopotamii. Kulturę, którą określamy mianem mezopotamskiej, tworzyli zarówno mieszkańcy położonych na tych terenach małych państewek, jak również ich sąsiedzi: Sumerowie, Babilończycy i Asyryjczycy. Są znani z takich wynalazków, jak:

– monoteizm – wiara w jednego Boga
– pismo klinowe
źródło

                                                                               

 – Kodeks Hammurabiego

Kodeks Hammurabiego

                                                                                                                                                            koło


Budowano także posągi uosabiające bogów (stawiano je w świątyniach) oraz tworzono mniejsze posążki, nazywane figurkami wotywnymi, które przedstawiają oddających swe życie w służbie bogów Sumerów.
źródło


Bardzo znanym zabytkiem z okresu państwa nowobabilońskiego są wiszące ogrody Semiramidy, które król Nabuchodonozor podarował swojej żonie. Zostały uznawane za jeden z siedmiu cudów świata.
źródło

Zapraszam wszystkich do dalszego śledzenia cyklu Moja przygoda ze sztuką. Pamiętajcie, że na adres mailowy Redakcji (essentia_redakcja@op.pl) możecie wysyłać zdjęcia swoich prac, które znajdą się w kolejnych artykułach. Za dwa tygodnie zaproszę was do starożytnego Egiptu.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates