NAJNOWSZE

poniedziałek, 15 września 2014

Szczęście czasem naprawdę znajduje właściwych ludzi

źródło
Pewnego pięknego dnia po powrocie z pracy ujrzałam na stole ogromną paczkę zaadresowaną do mnie. Okazało się, że to niespodzianka od wydawnictwa Świat Książki. Bardzo się ucieszyłam i zaczęłam głaskać książkę po jej uroczej okładce. W końcu nadszedł czas na poznanie wnętrza...


Trixi von Bülow ociera się o schemat? Z pewnością, ale nie uważam, żeby historia przez nią stworzona była w pełni schematyczna, powielona i odtworzona. To oddzielna rzeczywistość, w której przełamuje się stereotypy, a pozory wiecznie mylą. Tym, co pozostaje, jest przyjaźń i miłość, czyli dwie wartości wpajane nam od dziecka jako najważniejsze, o które należy dbać, które należy pielęgnować i dla których może się zrobić dosłownie wszystko. 

Co nieco o bohaterach. Sama Fritzi to kobieta opuszczona, porzucona, mająca poczucie bezsensu życia i zupełnie bezsilna. Gdy traci męża, a następnie wszystkie fundusze, które stwarzały wokół niej bezpieczną przestrzeń, dochodzi do wniosku, że nie ma już szans na miłość i jedyne, co jej pozostało, to smutki i zmartwienia. Z dołka wyciąga ją przyjaciółka, namawiając Fritzi na wspaniałą podróż nad morze. Kobieta myśli, że będzie mogła się zrelaksować i oderwać od szarości i dramatu jej egzystencji, dlatego podejmuje decyzję o wyjeździe. Tam czeka na nią niespodzianka... Czy w pozytywnym tego słowa znaczeniu, czy wręcz przeciwnie, musicie przekonać się sami. 

Jej przyjaciółka jest kobietą spontaniczną, próbującą pomóc Fritzi i pokazać jej inne odcienie życia. Nie wydaje się to łatwe, ale w końcu udaje jej się. Patrząc na całą sytuację z perspektywy późniejszych zdarzeń, z nieco dziwnym skutkiem. 

Rzadko zdarza mi się, że skrytykuję jakąkolwiek książkę. Raczej staram się spojrzeć na każdą historię tak, jakbym sama ją przeżywała, może dlatego, że jestem niezwykle sentymentalna. Książki mają w sobie to coś, co pozwala nam przenieść się do innego świata i na chwilę zapomnieć o tym, co się wokół nas dzieje. Niektórzy uważają, że wówczas bujamy w obłokach. I tak to wygląda z ich perspektywy, tymczasem dla nas świat literacki jest sposobem na walkę z trudami rzeczywistości. Wielokrotnie uczymy się przez to dystansu do świata, do ludzi, ale przede wszystkim do siebie (bo to jest chyba najważniejsze, by umieć spojrzeć na siebie obiektywnie i ocenić własne postępowanie). Niech w końcu coś się zdarzy uświadamia nam, że cokolwiek się dzieje, zawsze mamy siłę, żeby walczyć, pokonywać trudności, stawać na nogi i z podniesioną głową przeć naprzód. A jeśli się nie uda...? Cóż, życie to pasmo niewiadomych, nieporozumień, smutków i radości, szans, porażek i sukcesów. Wystarczy mieć w sobie odrobinę optymizmu, by móc dostrzec w życiu piękno i je docenić. 

Ile razy wydawało nam się, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z problemami, czuliśmy się przytłoczeni codziennością i straceni. Nasze wizje przyszłości spełzały na niczym, a nas dręczyły demony przeszłości, przypominające o tym, co odcisnęło na nas piętno. Niech w końcu coś się zdarzy to powieść z sensem. Literatura pokazuje nam swoje różne oblicza. Z jednej strony świat irracjonalny, wymyślony, z drugiej rzeczywisty taki, w którym żyjemy. Pierwszy pełni funkcję swego rodzaju katharsis, drugi lekcji; lekcji, którą wyciągamy z życia. 

W tej powieści nie znajdziemy historii przytłaczających i wprawiających nas w nastrój otępienia. Momentami humor zawarty na stronach książki rewanżuje nam smutne rozważania głównej bohaterki nad swoim losem, a odrobina romansu dodaje jej smaczku. 

To książka zdecydowanie przeznaczona dla wszystkich, bez wyjątku. Nie zamierzam szufladkować czytelników na zasadzie może przeczytać i nie może przeczytać. Po przeczytaniu krótkiego opisu fabuły każdy z was zdecyduje, czy chce w to brnąć, czy woli sięgnąć po coś innego. Osobiście cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę i nie żałuję żadnej chwili spędzonej z Fritzi. 


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates