NAJNOWSZE

czwartek, 27 listopada 2014

Człowiek legenda

źródło
Stephen King to jeden z moich ulubionych pisarzy. Bardzo go cenię i podziwiam, tym bardziej wyczekiwałam jego biografii. I wreszcie jest  Życie i czasy Stephena Kinga. Świetnie napisana biografia, do tego nieautoryzowana. Jednak King wiedział o niej i sam informował swoich znajomych, którzy chętnie rozmawiali z Lisą Rogak. Tak powstała niezwykła opowieść o życiu niezwykłego człowieka, Stephena Kinga. Człowieka mającego wiele fobii i strachów. Dlatego jego książki są tak prawdziwe i rzeczywiste.


Stephen King urodził się w 1941 roku w Portland. Jego narodziny to cud, bo rodzice byli pewni, że nie mogą mieć dzieci. Adoptowali Davida, jego starszego brata, i nagle... zostali rodzicami dwóch chłopców. Kiedy Stephen miał zaledwie kilka lat, jego ojciec wyszedł po papierosy i nigdy nie wrócił ani nie dał żadnego sygnału. Odbiło się to na psychice i dalszym życiu dzieci. Matka wielokrotnie przeprowadzała się, mieszkając kątem u krewnych. Zdarzało się, że rodzina rozdzielała się i mieszkała w różnych domach. Dodatkowo King był świadkiem makabrycznego wypadku podczas zabawy jego kolega został wciągnięty przez jadący pociąg i zmiażdżony. To była dla Stephena jako dziecka trauma; wyparł wydarzenie ze swego mózgu. Były to ciężkie lata.

źródło
Pisarz od najmłodszych lat był bardzo zaangażowany literacko. Pisał opowiadania, a matka za każde z nich dawała mu ćwierć dolara. Od małego doskonalił swój warsztat pisarski, a jego niesamowita wyobraźnia i strachy mieszkające w głowie dopełniły reszty  to nie mogło się skończyć inaczej. Najpierw były opowiadania, jedne publikowane, inne nie, a potem pierwszy wielki hit  książka Carrie. której niewiele brakowało, aby w ogóle nie ujrzała światła dziennego, bo pisarz miał problem z jej ukończeniem. Uratowała ją niezwykła żona Kinga, Tabitha, z którą ma trójkę dzieci.

Stephen King jest niesamowitym pisarzem, choć jak każdy człowiek przeżywał wzloty i upadki. Alkohol i narkotyki przez pewien czas rządziły jego życiem, jednak wsparcie żony pomogło mu wyjść na prostą. Aktualnie należy do grona najbogatszych pisarzy świat, ma na swoim koncie mnóstwo bestsellerów i miliony wielbicieli. Woda sodowa nie uderzyła mu do głowy  wie, że posiada wiele, i z tego korzysta, jednak pozostaje zwyczajnym człowiekiem.

Myślę, że po lekturze książki Lisy Rogak cenię Stephena Kinga jeszcze bardziej, a na pewno poznałam go z innej strony. Nie tylko jako pisarza, ale i człowieka, z jego wadami i problemami. Lepiej poznałam jego dorobek literacki, który został powiązany z ważnymi chwilami w jego życiu. Każda książka Kinga przemawia teraz do mnie nie tylko treścią, widzę ją również przez pryzmat jego osobowości. Przeczytałam Życie i czasy Stephena Kinga z wielką ciekawością i przyjemnością. Napisana jest lekko, pomimo wielości faktów, które przedstawia autorka. Jednak przeplata je ona anegdotami i ciekawymi historyjkami. Pochłania się ją błyskawicznie. Wszystkim miłośnikom Stephena Kinga zalecam książkę Lisy Rogak jako lekturę obowiązkową! Jest znakomita, prawie jak jego powieści :)

źródło

Share:

2 komentarze :

  1. Aż wstyd się przyznać, że nie znam jeszcze twórczości autora, ale mam kilka jego książek na półce. Nie wiem, jakoś boję się spotkania z nim...Ale jeżeli jego proza przypadnie mi do gustu, to jestem pewna, że nie omieszkam się sięgnąć po jego biografię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja odbieram Kinga jako znakomitego obserwatora, fakt, że miał ciekawą i bujną przeszłość działa na jego korzyść. Wszak nudy autor nie napisze dobrej książki ;)

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates