NAJNOWSZE

wtorek, 25 listopada 2014

Jesienne wieczory z książką

źródło
Podczas deszczowego, jesiennego wieczoru nie ma niczego lepszego niż kubek gorącej czekolady i dobra książka w ręku... Zobaczcie, jakie powieści przygotowali w listopadzie polscy wydawcy.
źródło
Tytuł: Olive Kitteridge

Autor: Elizabeth Strout
Gatunek: powieść psychologiczna
Liczba stron: 344
Data premiery: 5 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Olive Kitteridge to z pozoru surowa nauczycielka matematyki, oziębła żona i autokratyczna matka. Nigdy nie przeprasza, mówi prawdę bezceremonialnie i z arogancką szczerością. Z okruchów codzienności można jednak dostrzec stronę jej niejasnej i fascynującej natury. Poprzez losy Kitteridge oraz innych mieszkańców małego miasteczka na Wschodnim Wybrzeżu podglądamy świat ludzkich zmartwień i lęków.

Za przeczytaniem Olive Kitteridge przemawiają dwa silne fakty: nagroda Pulitzera z 2009 r. oraz najnowszy miniserial HBO stworzony na jej podstawie. Tym, co było najbardziej chwalone w adaptacji telewizyjnej, jest właśnie dynamiczny scenariusz pełen ciętych, znakomitych dialogów i zniuansowanych psychologicznie postaci. Znakomitość scenariusza bierze swoje źródła ze świetnej książki będącej analizą ludzkich zachowań. Elizabeth Strout bierze pod lupę mieszkańców zwyczajnego amerykańskiego miasteczka i w smutnym oraz spokojnym tonie przygląda się troskom dnia codziennego. Przedstawieni przez nią bohaterowie nie wzbudzają sympatii, ale dzięki warsztatowi pisarki w pewien sposób fascynują. Ciekawa pozycja dla lubujących się w psychologicznym spojrzeniu na codzienność przepełnioną lękiem i słabością.


 
źródło
Tytuł: Smoki na zamku Ukruszon

Autor: Terry Pratchett
Gatunek: fantasy
Liczba stron: 352
Data premiery: 10 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Rebis

Zbiór wczesnych opowiadań Terry'ego Pratchetta. Występuje w nich szereg niecodziennych postaci: czarodzieje, radcy, burmistrzowie, smoki, żądne przygód żółwie, potwory z jeziora oraz wiele mniej i bardziej udanych magicznych zaklęć.

Fani Pratchetta mogą być tą książką lekko rozczarowani. Skierowane głównie do dzieci wczesne opowiadania twórcy nie mogą się równać z jego najlepszymi, najdojrzalszymi utworami. Opowiadania zawierają już zaczątek charakterystycznego stylu Pratchetta, ale jeszcze bez pełnego ukształtowania. Proste, ale pełne wyobraźni historie spodobają się przede wszystkim najmłodszym.


 
źródło 
Tytuł: Przebudzenie

Autor: Stephen King
Gatunek: thriller
Liczba stron: 536
Data premiery: 13 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Jamie wiedzie życie uzależnionego od heroiny, przemierzającego cały kraj rockandrollowego muzyka. Pewnego dnia spotyka Charlesa Jacobsa – dawnego pastora z jego rodzinnej miejscowości. Pięćdziesiąt lat temu Jacobs odmienił życie parafian, aby zostać w końcu przez nich wygnany za wyklęcie Boga w wyniku rodzinnej tragedii. Ich znajomość przeradza się w pakt, o jakim nie śniło się nawet diabłu, a sam Jamie odkrywa, że słowo 'przebudzenie' może mieć wiele znaczeń...

Polscy czytelnicy mają niebywałą okazję cieszenia się nową książką Stephena Kinga wraz z amerykańskimi fanami, premiera Przebudzenia w Polsce została bowiem zaplanowana dwa dni później niż jej oficjalne wydanie. Stąd też i recenzji brak. Ostatnie powieści Kinga: Pan Mercedes i Doktor Sen zyskiwały jednak dość pozytywne opinie czytelników. Po mistrzu należy się więc spodziewać przynajmniej przyzwoitej dawki grozy i zaskakującego zakończenia.


 
źródło
Tytuł: Slumdog. Milioner z ulicy

Autor: Vikas Swarup
Gatunek: książka obyczajowa
Liczba stron: 320
Data premiery: 18 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Amber
18-letni Ram po wygraniu hinduskiej wersji Milionerów zostaje przesłuchany przez policję. Pochodzący ze slumsów chłopak opowiada dwanaście historii ze swojego życia, które dały mu odpowiedzi na pytania i pozwoliły zdobyć główną nagrodę. Niebezpieczne i pasjonujące opowieści rozgrywają się od Delhi, przez Bollywood, po Taj Mahal.

O Slumdogu było głośno kilka lat temu, kiedy to ekranizacja Danny'ego Boyle'a zdobyła Oscara za najlepszy film roku. Ci, którzy wtedy nie zainteresowali się książką Swarupa, teraz mają okazję nadrobić tę zaległość. Milioner z ulicy to książka ciekawa, wciągająca czytelnika w niezwykły, bajecznie kolorowy, ale też przepełniony zagrożeniem klimat Indii. Autor przeplata opowiadania zabawne i poważne, ale koniec końców poprawia humor, dając nadzieję na lepsze jutro. Vikas Swarup uważa, że nie rządzi nami przeznaczenie – to my tworzymy los i to od nas zależy, w jaki sposób ukształtujemy własne życie.


 
źródło

Tytuł: Daft Punk. Podróż do wnętrza piramidy

Autor: Dina Santorelli
Gatunek: biografia
Liczba stron: 184
Data premiery: 19 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Dwóch młodych chłopców zaczęło karierę muzyczną skromnie – w niewielkim francuskim mieszkaniu. Gdy założyli swój pierwszy zespół – Darlin' – krytycy wyśmiali ich, nazywając bandą głupich gnojów (a bunch of daft punk). Oni wyśmiali więc krytyków, zakładając grupę Daft Punk, która zmieniła współczesną scenę muzyki elektronicznej. Inspirowali się niemal wszystkim – od The Rolling Stones po obrazy Andy'ego Warhola.

Daft Punk to dobra książka dla kogoś, kto ten słynny zespół zna tylko pobieżnie. Przejrzysta forma i wszelkie podstawowe informacje dają wgląd w niezwykłą popularność grupy. Santorelli opisuje nie tylko tło oraz inspiracje niemal kultowego już francuskiego duetu, ale daje też wgląd w początki i rozwój różnych stylów muzyki elektronicznej oraz twórców takich jak Nile Rodgers czy Giorgio Moroder. 


  
źródło
Tytuł: Rozważna i romantyczna

Autor: Jane Austen
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 352
Data premiery: 19 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Świat Książki

Po śmierci męża pani Dashwood wraz z trzema córkami z ukochanego domu przenosi się do niewielkiej posiadłości Barton. Jej dwie najstarsze córki, choć skrajnie różne, tak samo szukają szczęścia w miłości. Emocjonalnie podchodząca do życia Marianna marzy o kawalerze wytwornym i czułym, podczas gdy Eleonora wyjdzie jedynie za mężczyznę rozsądnego i dojrzałego. Niestety świat rządzony pieniędzmi i pozycją społeczną boleśnie rozczaruje młode damy...

Eleganckie wydania kolejnych powieści Jane Austen z serii Angielski ogród to prawdziwa gratka dla fanek angielskiej pisarki. Nasza redakcja miała już okazję recenzować świetną Dumę i uprzedzenie, być może przyjdzie także kolej na Rozważną i romantyczną. Miałam okazję czytać tę książkę w tym roku i choć nie zachwyciła mnie tak jak Duma, to jest pozycją ciekawą. Skromna, spokojna narracja niektórych zanudzi, innych zachwyci, jednak nie można odmówić Austen ciekawego oddania studium charakterów – od impulsywnej romantyczności, przez chłodną obojętność, po zdroworozsądkową dojrzałość.


 
źródło
Tytuł: Szkoła na widelcu. Najlepsze przepisy dla całej rodziny

Autor: Grzegorz Łapanowski, Maia Sobczak
Gatunek: książka kulinarna
Liczba stron: 224
Data premiery: 19 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Publicat

Pierwszą część książki stanowi poradnik dotyczący zakupów, wpływu jedzenia na nasze zdrowie oraz zasad odpowiedniego odżywiania. Druga część to kilkadziesiąt przepisów podzielonych na rozdziały: śniadania, II śniadania, obiady, kolacje, desery i przekąski.

Zapewne wielu z was kojarzy Grzegorza Łapanowskiego, kucharza telewizyjnego, jurora i prowadzącego program Top Chef. Razem z Maią Sobczak przygotował książkę skierowaną specjalnie dla rodzin chcących zdrowo się odżywiać. Ich przepisy w zamierzeniu mają być proste, łatwe w przygotowaniu i robione z produktów ogólnodostępnych w Polsce. Oprócz zasad zdrowego odżywiania możemy dowiedzieć się także, dlaczego ruch jest tak ważny i czemu powinniśmy wspólnie przygotowywać posiłki przy rodzinnym stole.


 
źródło
 Tytuł: Ranczo 2

 Autor: Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
 Gatunek: książka obyczajowa
 Liczba stron: 544
 Data premiery: 20 listopada 2014 r.

 Wydawnictwo: Literackie


 

Książkowa wersja drugiego sezonu Rancza wzbogacona o wątki, które nie pojawiły się w telewizyjnym serialu. Ta książka wypełniona jest marzeniami. Lucy chce Kusego, Kusy sztuki, Stach Japycz Michałowej, doktor Wezół Szkotów, ale tylko w sensie zawodowym. Wójt chce Violetki, w sensie jak najbardziej prywatnym, którą także chce policjant. Jeśli dodać do tego Pietrka, który chce Klaudii, to robi się prawdziwy festiwal życzeń.


Adaptowanie wersji telewizyjnej na grunt książkowy to dość rzadki przypadek, znacznie częściej zdarzają się wycieczki w drugą stronę. Pierwsza część książki wzbudziła jednak entuzjastyczne opinie fanów, którzy chwalili inteligentny, satyryczny wydźwięk dzieła oraz zabawne i wciągające losy wiejskich bohaterów. W dodatku jest to nostalgiczny wgląd w jeden z najlepszych sezonów serialu, którego ósma seria nie trzyma już tak wysokiego poziomu.


 
źródło
Tytuł: Psychologia C. G. Junga

Autor: Jolande Jacobi
Liczba stron: 264
Data premiery: 24 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Psychoanalityczka, uczennica, a później współpracownica Carla Gustava Junga, Jolande Jacobi, przedstawia główne wątki teorii psychoanalitycznej psychologa oraz bogactwo jego myśli. Książka podzielona jest na dwie części: teoretyczną oraz opisująca praktyczne zastosowanie psychoanalizy. Dodatkowo zamieszczono krótką biografię Junga, bibliografię jego prac i tłumaczeń na język polski oraz skorowidz pojęć psychologii głębi.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich studentów psychologii, którzy Junga muszą znać na wskroś. Także wszyscy zafascynowani odkrywaniem tajemnic ludzkiej psychiki powinni się tą książką zainteresować. Niektóre z teorii Junga się przedawniły, niektóre wydają się niedorzeczne, ale trzeba przyznać, że znacznie wyprzedziły swoje czasy i stały się kamieniem milowym w kulturze europejskiej XX w.


 
źródło
Tytuł: Perełka

Autor: Patrick Modiano
Gatunek: powieść psychologiczna
Liczba stron: 176
Data premiery: 30 listopada 2014 r.

Wydawnictwo: Sonia Draga

Opowieść o poszukiwaniu tożsamości, swojego pochodzenia, zrównoważenia w świecie narratorki, który złożony jest z fragmentów wspomnień na poły rzeczywistych, na poły nierealnych. Kawałek po kawałku czytelnik poznaje rzeczywistość bohaterki, odkrywa jej elementy, które stopniowo uświadamiają nam, jak nieznośnie tytułowa Perełka czuje się w swoim życiu.

O Patricku Modiano będzie przez najbliższy rok bardzo głośno. Kilka książek najnowszego z noblistów zostanie na pewno wydanych, a oto pierwsza z nich (po ogłoszeniu werdyktu szwedzkiej akademii). Perełka to pozycja, która poruszy co wrażliwsze serca i skłoni do emocjonalnego przeżywania historii narratorki. Kunsztownie, skromnie napisana proza, które oczarowuje poetyckością i wieloznacznością.

Share:

3 komentarze :

  1. Brzmi interesująco, nie powiem, że nie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z powyższych pozycji, jedynie King mnie zaciekawia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, nowy King i gorąca czekolada to przepis na udany wieczór!

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates