NAJNOWSZE

środa, 21 stycznia 2015

Kulturalnie po polsku

źródło
Językiem polskim posługujemy się na co dzień, ale czy do końca poprawnie? Co na ten temat ma do powiedzenia Hanna Jadacka, językoznawca i specjalista w dziedzinie leksykologii, leksykografii, słowotwórstwa i kultury języka polskiego? Jakie związki mają ze sobą trzy działy gramatyczne: fleksja, słowotwórstwo i składnia, oraz jak kulturalnie posługiwać się językiem... Na te i inne pytania odpowiada Kultura języka polskiego. Ciekawskich zapraszam w gramatyczną podróż.


Tytuł: Kultura języka polskiego. Fleksja, słowotwórstwo, składnia
Autor: Hanna Jadacka
Wydawnictwo: Naukowe PWN

Nie będę tłumaczyć wam, czym jest fleksja, słowotwórstwo i składnia, bo to z pewnością wiecie już z gimnazjum. Nie zamierzam wam również streszczać tej publikacji, bo chyba zanudziłabym was na śmierć. Zdaję sobie bowiem sprawę z tego, że większość omija publikacje naukowe szerokim łukiem, oprócz studentów, oczywiście. Ja należę do tej grupy osób, która z językiem polskim ma jak najbardziej po drodze i nie boi się językowych wyzwań, które stawiają słowniki, poradniki i rozprawy. Sięgnęłam więc po Kulturę języka polskiego, jeden z lepszych podręczników akademickich, aby zagłębić się w gramatyce języka polskiego i dowiedzieć się czegoś ciekawego od specjalisty. 

Kultura języka polskiego nie jest publikacją nudną. Zawiera podstawowe informacje dotyczące polskiej gramatyki w pigułce. Seria składa się z trzech części: Fleksja, słowotwórstwo, składnia, Teoria. Zagadnienia leksykalne oraz Wymowa, ortografia, interpunkcja, i porusza wszystkie zagadnienia z dziedziny gramatyki języka polskiego. Językoznawcy, i jednocześnie autorzy serii, omawiają poszczególne działy, zwracając uwagę na te kwestie, które zazwyczaj stanowią problem dla studentów filologii polskiej. Stosują liczne przykłady obrazujące zastosowanie teorii w praktyce oraz objaśnienia komentujące kłopotliwe zagadnienia. 

Publikacja obfituje w tabele i wykresy, mające w jak najprostszy i przystępny sposób przedstawić różne sfery języka polskiego. 

Jak już wspomniałam, Hanna Jadacka umieściła w tej części podstawowe informacje dotyczące gramatyki, dogłębnie je wyjaśniając. Ta wiedza powinna wystarczyć tym, którzy chcą mieć ogólne rozeznanie w języku polskim, a ci, którzy są nieco bardziej dociekliwi, powinni dodatkowo sięgnąć po poradniki, słowniki i encyklopedie uzupełniające te problemy, które poruszyła autorka. 

Mimo że Kultura języka polskiego jest przeznaczona dla studentów filologii polskiej, może stanowić źródło niezbędnej wiedzy o języku dla osób, które interesują się polszczyzną. Początkowo nie byłam świadoma, że jest to podręcznik i muszę przyznać, że uznałabym tę książkę raczej za poradnik językowy, które wprost uwielbiam i których na swojej półce mam od groma.

Pragnę dodać, że Hanna Jadacka w 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za tę książkę.


Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates