źródło |
Językiem polskim posługujemy się na co dzień, ale czy do końca poprawnie? Co na ten temat ma do powiedzenia Hanna Jadacka, językoznawca i specjalista w dziedzinie leksykologii, leksykografii, słowotwórstwa i kultury języka polskiego? Jakie związki mają ze sobą trzy działy gramatyczne: fleksja, słowotwórstwo i składnia, oraz jak kulturalnie posługiwać się językiem... Na te i inne pytania odpowiada Kultura języka polskiego. Ciekawskich zapraszam w gramatyczną podróż.
Tytuł: Kultura języka polskiego. Fleksja, słowotwórstwo, składnia
Autor: Hanna Jadacka
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Nie będę tłumaczyć wam, czym jest fleksja, słowotwórstwo i składnia, bo to z pewnością wiecie już z gimnazjum. Nie zamierzam wam również streszczać tej publikacji, bo chyba zanudziłabym was na śmierć. Zdaję sobie bowiem sprawę z tego, że większość omija publikacje naukowe szerokim łukiem, oprócz studentów, oczywiście. Ja należę do tej grupy osób, która z językiem polskim ma jak najbardziej po drodze i nie boi się językowych wyzwań, które stawiają słowniki, poradniki i rozprawy. Sięgnęłam więc po Kulturę języka polskiego, jeden z lepszych podręczników akademickich, aby zagłębić się w gramatyce języka polskiego i dowiedzieć się czegoś ciekawego od specjalisty.
Kultura języka polskiego nie jest publikacją nudną. Zawiera podstawowe informacje dotyczące polskiej gramatyki w pigułce. Seria składa się z trzech części: Fleksja, słowotwórstwo, składnia, Teoria. Zagadnienia leksykalne oraz Wymowa, ortografia, interpunkcja, i porusza wszystkie zagadnienia z dziedziny gramatyki języka polskiego. Językoznawcy, i jednocześnie autorzy serii, omawiają poszczególne działy, zwracając uwagę na te kwestie, które zazwyczaj stanowią problem dla studentów filologii polskiej. Stosują liczne przykłady obrazujące zastosowanie teorii w praktyce oraz objaśnienia komentujące kłopotliwe zagadnienia.
Publikacja obfituje w tabele i wykresy, mające w jak najprostszy i przystępny sposób przedstawić różne sfery języka polskiego.
Jak już wspomniałam, Hanna Jadacka umieściła w tej części podstawowe informacje dotyczące gramatyki, dogłębnie je wyjaśniając. Ta wiedza powinna wystarczyć tym, którzy chcą mieć ogólne rozeznanie w języku polskim, a ci, którzy są nieco bardziej dociekliwi, powinni dodatkowo sięgnąć po poradniki, słowniki i encyklopedie uzupełniające te problemy, które poruszyła autorka.
Mimo że Kultura języka polskiego jest przeznaczona dla studentów filologii polskiej, może stanowić źródło niezbędnej wiedzy o języku dla osób, które interesują się polszczyzną. Początkowo nie byłam świadoma, że jest to podręcznik i muszę przyznać, że uznałabym tę książkę raczej za poradnik językowy, które wprost uwielbiam i których na swojej półce mam od groma.
Pragnę dodać, że Hanna Jadacka w 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za tę książkę.
Pragnę dodać, że Hanna Jadacka w 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za tę książkę.
Prześlij komentarz
Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.