NAJNOWSZE

czwartek, 15 października 2015

Perełki filmoweWrzesień to ważny okres nie tylko dla uczniów. W tym bowiem miesiącu kinomaniacy ekscytują się Złotymi Lwami rozdawanymi na festiwalach w Wenecji i Gdyni. Odbywa się także festiwal w Toronto – znacznie mniej prestiżowy, ale istotny; to od niego rozpoczyna się sezon oscarowy. Czeka na nas także, oczywiście, wysyp kinowych premier. Jak co miesiąc, przedstawiam wam najlepsze filmy w trzech głównych gatunkach.Dramat
źródło


Tytuł: Sicario

Reżyseria: Denis Villeneuve
Obsada: Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin
Data premiery: 25 września 2015 r.

Sicario jest takie, jakie temat, który podejmuje – brutalne i zapewniające silne przeżycia emocjonalne. Na dwie godziny wkraczamy do świata meksykańskiego narkobiznesu i porachunków, jeśli tak można nazwać potworne kaleczenia ciał i wystawianie ich na widok publiczny. Główna bohaterka dowiaduje się, że wraz z przekroczeniem meksykańskiej granicy zmieniają się granice tego, co dopuszczalne, a moralność staje się nagle giętkim materiałem. Denis Villeneuve wraz ze znakomitym operatorem Rogerem Deakinsem wykonują kawał pierwszorzędnej roboty. Pustynia nocą czy panoramy Suarez to obrazy, które trudno nakręcić z większą intensywnością.

Umiejętnie prowadzeni aktorzy tworzą świetne kreacje. Emily Blunt gra subtelnie, a kamera z chęcią ukazuje zmiany w zbliżeniach jej mimiki. Josh Brolin tworzy najlepszą rolę od ośmiu lat, a Benicio Del Toro jest bardzo przekonujący jako tajemniczy konsultant.Komedia/komediodramat
źródłoTytuł: Cierpienia młodego Edoardo

Reżyseria: Duccio Chiarini
Obsada: Matteo Creatini, Francesca Agostini,
Nicola Nocchi
Data premiery: 25 września 2015 r.


Edoardo ma 17 lat i mieszka w Pizie. Z powodu kłopotów zdrowotnych nie może osiągnąć satysfakcji seksualnej (nie tylko z dziewczynami, ale także sam ze sobą). W czasie lata Edoardo i jego najlepszy przyjaciel próbują stracić dziewictwo, aby dzięki temu wejść w dorosłość. Nastolatek odkrywa, że świat seksu, jak życie, jest bardzo skomplikowany, a w grę wchodzi nie tylko on, ale także jego rodzina.

Fani komedii nie dostali we wrześniu wiele okazji do ruszenia swojej przepony. Z braku lepszych propozycji warto zwrócić uwagę na udany debiut Duccio Chiariniego.

Polski tytuł odnosi się oczywiście do romantycznego klasyka o Werterze, którego cierpienie wynikało z nieszczęśliwej miłości. W komedii Włocha będący w podobnym wieku młody Edoardo cierpi na chorobą uniemożliwiającą mu osiągnięcie seksualnej satysfakcji. Reżyser w zgrabny sposób ogrywa temat seksu – bez przesadnej pruderii i jednocześnie bez cienia wulgarności. W szczery i ironiczny sposób ukazuje nastoletnią fiksację seksualną, będącą mieszaniną fascynacji, lęku i zawstydzenia. Wprowadza zabawny wątek poszukiwania erotycznej partnerki dla swego psa. Unika stawania na ambonie i karcenia swoich bohaterów. Nieco leniwe tempo może nużyć, ale Cierpienia młodego Edoardo to film przyjemny w odbiorze, lekki i solidnie zrobiony.Film akcji/przygodowy


Tytuł: Everest

Reżyseria: Baltasar Kormákur
Obsada: Jason Clarke, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal
Data premiery: 18 września 2015 r.

Film oparty na prawdziwej historii tragicznej wyprawy na Mount Everest, która miała miejsce w 1996 r. Ośmioro himalaistów pod przewodnictwem Roba Halla próbuje zmierzyć się ze skrajnie trudnymi warunkami największej góry świata. Czeka ich potężna burza śnieżna, a wraz z nią trudna walka o przetrwanie.

Filmy górskie w większości opierają się na tych samych składnikach: starcie człowieka z nieokiełznaną naturą, pokonywanie własnych słabości (lub pokazywanie swojego, zazwyczaj srogo karanego, zuchwalstwa), niebezpieczny urok, kryjący się w spektakularnych krajobrazach. Wszystko to widzowie znają, ale wciąż lubią oglądać, tak samo jak wiecznie kochają nigdy nie wychodzące z mody górskie wyprawy.

W swojej budowie Everest nie przypomina współczesnego efekciarskiego kina katastroficznego, bliżej mu natomiast to tradycji gatunku z lat 70. Tempo narracji nie jest szybkie, patos ograniczono, a górskie sceny stworzono z użyciem jak najmniejszej ilości efektów komputerowych. To film znakomity technicznie, dlatego najlepszym miejscem do jego oglądania jest IMAX. Tylko ten ogromny ekran oddaje choć namiastkę tego, co przeżyli bohaterowie. Świetne sceny akcji, piękna praca kamery i ekipy dźwiękowej warte są wydania dodatkowych pieniędzy.

Share:

1 komentarz :

  1. Drugi oraz trzeci film od góry mam już od dawna w planach.
    http://kruczegniazdo94.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates