NAJNOWSZE

środa, 2 lipca 2014

Henryk Sienkiewicz

źródło
Henryk Sienkiewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich powieściopisarzy, twórcą wielu nowel. Urodził się 5 maja 1846 roku na Podlasiu. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie szlacheckiej. Naukę pobierał w warszawskim gimnazjum, zaś w roku 1886 rozpoczął studia na dwóch kierunkach prawa oraz medycyny, których nie ukończył. Zaczął pracę w prasie warszawskiej jako felietonista i i reporter.


Sienkiewicz był urodzonym podróżnikiem, co przełożyło się na jego twórczość literacką. Z pobytu w Ameryce przywiózł nie tylko wspomnienia, ale również wiele listów; stworzył słynnego Latarnika.
Ukończywszy wyprawę w dalekim świecie, powraca do Europy, gdzie najpierw mieszka w Londynie, później w Paryżu; to tutaj odkrywa nowy nurt literacki zwany naturalizmem. Gdy w końcu wraca do Warszawy, żeni się ze swą największą miłością Marią Szetkiewiczówną. Niestety ich szczęście nie trwa długo, po czterech latach ukochana umiera z powodu gruźlicy, osieracając dwójkę malutkich dzieci. Śmierć wybranki popycha Sienkiewicza ku kolejnym podróżom, tym razem znajduje się w Konstantynopolu, Atenach oraz Włoszech.  Jednak to pobyt w Afryce owocuje kolejną jego popularną pozycją W pustyni i w puszczy.
Henryk Sienkiewicz poznaje drugą kobietę w swoim życiu, z którą postanawia się związać, niestety małżeństwo trwa tylko kilka miesięcy.
Przez pięć lat pracuje nad swoją najgłośniejszą trylogią, która wzbudzi wśród czytelników wiele skrajnych emocji. U jednych jest to oczekiwanie na kontynuacje losów bohaterów, jednak część społeczeństwa twierdzi, iż autor nie do końca trzymał się prawdziwej historii. Lecz na miano największego sukcesu Sienkiewicza zasłużyło sobie Quo Vadis, dzięki któremu stał się sławny nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Od tej chwili literatura polska zostaje zauważona oraz doceniona w Europie. Wiedza powieściopisarza na temat ogólnoludzkich krzywd oraz losów przelana na karty papieru przyczynia się do otrzymania w roku 1905 Literackiej Nagrody Nobla.
Gdy wybucha pierwsza wojna światowa, Sienkiewicz oddaje się organizowaniu pomocy humanitarnej oraz działa w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Umiera w Szwajcarii w listopadzie 1916 roku. Jego prochy zostają przewiezione do Warszawy i złożone w krypcie św. Jana.
Henryk Sienkiewicz jako człowiek oraz pisarz przyczynił się do wielkiego sukcesu w dziejach kultury polskiej;  na uwagę zasługuje fakt, iż państwo polskie od ponad stu lat nie istniało na mapach Europy.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates