NAJNOWSZE

czwartek, 20 listopada 2014

Wojna i współczesność...

źródło
Córka piekarza okazała się fantastycznie napisaną książką, od której ciężko się oderwać. Opowieść biegnie dwutorowo. Autorka przenosi nas w czasie do Niemiec, mamy 1945 rok i trwającą jeszcze wojnę. Z drugiej strony przenosimy się do El Paso w Teksasie, gdzie czytamy o współczesnych czasach. Oba wątki łączą sylwetki dwóch kobiet – Reby Adams, która jest dziennikarką i właścicielki piekarni Elsie Schmidt.


Tytuł: Córka piekarza
Autor: Sarah McCoy 
Wydawnictwo: Świat Książki

Kiedy poznajemy Elsie, jest ona młodziutką dziewczyną, która żyje w trudnych wojennych czasach. Jest córką niezbyt majętnych piekarzy. Ma swoje marzenia i pragnienia, które muszą zmierzyć się z rzeczywistością. Chroni ją oficer SS, który darzy piękną dziewczynę uczuciem. Zapłatą za jego pomoc i opiekę ma być ręka Elsie. Dziewczyna marzy jednak o wielkiej miłości… Pewnego szczególnego dnia, jakim jest Wigilia, w domu Elsie zjawia się żydowski uciekinier i prosi o pomoc. Decyzja, którą podejmuje rodzina dziewczyny, zmienia nieodwracalnie ich dalsze życie…

Tymczasem w El Paso młoda dziennikarka, Reba Adams, zbiera materiały do swojego artykułu, który ma się ukazać w lokalnym czasopiśmie. Jego bohaterką staje się Elsa, właścicielka piekarni "U Elsy". Jedno spotkanie, drugie, kolejne… Reba czuje się zafascynowana postacią i historią Elsy. Dla Elsy wspomnienia są oczyszczające, ale również traumatyczne. Dla Reby ich spotkanie staje się przełomowe. Chłonie ciepło i serdeczność Elsy oraz jej córki. Jej życie zmienia się…

Córka piekarza to niezwykle poruszająca i wzruszająca opowieść. Dotyka trudnych tematów i ludzkich losów. Ukazuje jak wzajemne relacje wpływają na życie innych. Czasem gest, jedno słowo potrafi poruszyć ukryte struny i zmienić czyjś los. Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy…

Pozornie dwie różne kobiety, nie związane ze sobą, łączy tak wiele. Ich spotkania stają się dla obu wyjątkowymi chwilami. Każdą z nich prześladują duchy przeszłości i problemy, a ich wzajemne relacje działają oczyszczająco. 

Powieść Sarah McCoy jest po prostu doskonale napisana, pochłania czytelnika bez reszty i otacza swoją magią. Autorka bardzo sprawnie łączy oba wątki w jedną, zwartą i intrygującą całość. Jej język jest bogaty, a jednak prosty w odbiorze. Postacie bohaterek są mocno nakreślone – z dbałością o głębię ich osobowości. Całość jest dopieszczona i dopracowana w najmniejszych szczegółach i ma swoją niepowtarzalną atmosferę. Książkę przeczytałam błyskawicznie, z wypiekami na twarzy. Jej dodatkowym atutem są zebrane na końcu płynące z serca przepisy Elsy – bardzo jestem ich ciekawa. 

Są takie książki, które na zawsze zostają w duszy czytelnika – Córka piekarza jest jedną z nich! Polecam serdecznie!

Share:

4 komentarze :

 1. Marzę o tej książce! Mam ją w planach, bo uwielbiam taką tematykę ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też ;) czekam tylko na odpowiedni moment ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż nie lubię przenosić się do takich czasów, to jednak skoro Tobie tak bardzo się podobała, to czemu by tym razem nie spróbować?

  OdpowiedzUsuń

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates