NAJNOWSZE

czwartek, 10 marca 2016

Operacja Kino – kadrowanie: wysokość ustawienia kamery

W następnym odcinku Operacji Kino poświęconym kadrowaniu skupię się na wysokości ustawienia kamery oraz sposobach, w jakich pokazywana jest ludzka twarz w kadrze.Wysokość

Sposób, w jaki kadrowany jest obraz, daje widzowi poczucie znajdowania się na pewnej wysokości względem aktorów i scenografii. Wysokość związana jest częściowo z kątem ustawienia kamery – np. kadr ukazany w perspektywie ptasiej oznacza, że jesteśmy umiejscowieni wyżej niż obiekty, na które spoglądamy.


Wysokość nie jest jednak zawsze powiązana z kątem widzenia. W filmach Yasujirô Ozu kamera często umieszczona jest przy samej ziemi, żeby filmować postacie i obiekty na podłodze. Nie ma to nic wspólnego z kątem, bo pozostaje on prosty, a pomimo tego widzimy podłogę.


Tokijska opowieść (1953)

Warto wspomnieć o aspekcie, które wiąże się z wymienionymi elementami kadrowania, czyli o tym, w jaki sposób pokazywana jest twarz ludzka w kadrze. Może być ona przedstawiana na kilka możliwości:


1. En face – na wprost widza, frontalnie

X-Men (2000)


2. Profil

Moulin Rouge! (2001)


3. Półprofil

Tańcząc w ciemnościach (2000)

4. ¾

Szybcy i wściekli (2001)


6. ¼

Za szybcy, za wściekli (2003)


5. Tył

To właśnie miłość (2003)

W Legendzie twierdzy suramijskiej w różny sposób zostały ukazane twarze dwóch postaci.

Twarz starszej z kobiet przedstawiona jest en face. Bohaterka także nienaturalnie przechyla się w bok. Natomiast młodsza z kobiet zaprezentowana jest w 3/4, a jej ruchy są znacznie swobodniejsze. W ten symboliczny sposób ukazany został upływ czasu – od naturalnej młodości do skrępowanej starości.


CDN...W poprzednich odcinkach:
1. Wymiary kadru.

2. Kształt kadru.

3. Kadrowanie: kąt i poziom ustawienia kamery.

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates