NAJNOWSZE

poniedziałek, 18 maja 2015

Tropem współczesnych superfanów Jane Austen

źródło
Pisanie sprawia mi najżywszą przyjemność!
Jane Austen

Jedna z najukochańszych pisarek Brytyjczyków Jane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 roku w Steventon w hrabstwie Hampshire, zmarła 18 lipca 1817 w Winchester. Była siódmym z ośmiorga dzieci oraz drugą córką wielebnego George'a Austena i Cassandry z domu Leigh. Niebanalne losy rodzeństwa Jane, jak i jej samej, często trafiały na karty powieści miss Austen (zaś Elisabeth Bennett główna bohaterka Dumy i uprzedzenia uchodzi za postać, którą autorka wzorowała na sobie).

Jane, pisząc początkowo ku uciesze rodziny (krótkie nowelki, szkice, humoreski, opowiadania), wkrótce zachęcana przez ojca zaczęła pisać powieści. Opisując w nich życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku, nie stroniła od piętnowania jej wad i śmieszności. Jednocześnie, posiadając niezwykłą inteligencję i doskonały zmysł obserwacji, idealnie opisywała psychikę kobiet, ich problemy związane z pozycją społeczną i pełne zmienności życie uczuciowe.
Uwielbiana do dzisiaj – nadal króluje nie tylko w sercach swoich wielbicieli.

Nie ma takiej niedoskonałości urody (...), której z czasem nie przesłoniłby miły sposób bycia.
Jane Austen – Perswazje

źródło
Brytyjczycy kochają biżuterię Jane Austen.

Należący do pisarki złoty pierścionek, wysadzany turkusem, po jej śmierci przekazywany był z rąk do rąk członkom rodziny aż do 2012 roku. Wtedy to, na aukcji w londyńskim Sotheby’s, amerykańska piosenkarka Kelly Clarkson kupiła go za ponad 150 tysięcy funtów. Nie nacieszyła się jednak nim zbyt długo…
Wkrótce bowiem po zakończeniu aukcji brytyjski minister kultury, Ed Vaizey, zablokował wyjazd kosztownego drobiazgu z kraju i zaapelował do Brytyjczyków, by się zmobilizowali i obronili brytyjskie dziedzictwo narodowe.
Muzeum Jane Austen zorganizowało zbiórkę pieniędzy, która okazała się olbrzymim sukcesem. Kurator muzeum, Mary Guyatt, przyznała, że kampanię znacząco wsparła otrzymana od anonimowego darczyńcy wpłata w wysokości 100 tys. funtów, a także datki od fanów pisarki z całego świata.

Pierścionek to jeden z trzech zachowanych klejnotów, o których wiadomo na pewno, że należał do autorki Rozważnej i romantycznej. Dołączony jest do niego dokument opisujący jego historię.
Kelly Clarkson pogratulowała muzeum udanej zbiórki: Pierścionek jest pięknym skarbem narodowym i jestem szczęśliwa, że fani Jane Austen będą mogli oglądać go w muzeum.

Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność.
Jane Austen – Duma i uprzedzenie

źródło
Bank Anglii kocha Jane Austen.

Wizerunek pisarki znajdzie się na nowym 10-funtowym banknocie, który planuje wydać Bank of England (już za dwa lata!). Obok portretu Jane będzie widniał – jakżeby nie! –cytat z Dumy i uprzedzenia: nie ma większej przyjemności niż czytanie.
Co ciekawe – wizerunek Jane zastąpi wcześniej planowaną podobiznę samego Karola Darwina.

Każdy, czy to dżentelmen, czy dama, kto nie znajduje przyjemności w dobrej powieści, musi być nie do wytrzymania głupi.
Jane Austen – Opactwo Northanger

źródło
Poczta królewska kocha Jane Austen.

W lutym 2013 roku – z okazji dwusetnej rocznicy wydania Dumy i uprzedzenia – brytyjska Royal Mail wypuściła serię okolicznościowych znaczków pocztowych. Autorką ilustracji była Angela Barrett, a znajdowały się na nich postacie z sześciu powieści napisanych przez Jane Austen.
Ponadto – przez tydzień – wszystkie listy nadane w Steventon (gdzie Jane Austen przyszła na świat) oraz Chawton (gdzie spędziła ostatnie osiem lat życia) były ozdabiane specjalnym stemplem, 
zawierającym cytat z Dumy i uprzedzenia.

Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność.
Jane Austen – Duma i uprzedzenie

źródło
Tarociści kochają Jane Austen.

W 2006 roku włoskie wydawnictwo Lo Scarabeo, zajmujące się produkcją kart do gry, kart kolekcjonerskich oraz kart tarota, opublikowało talię Tarot Jane Austen.
Na 78 kartach o wymiarach 12x7cm symbolika i znaczenie wróżebne tarota zostały przedstawione za pomocą scen z książek Jane.Ostatecznie żyjemy po to, aby zapewniać rozrywkę sąsiadom i sami ich wyśmiewać.
Jane Austen – Duma i uprzedzenie

źródło
Brytyjczycy kochają nawet dzieła nieskończone Jane Austen.

W 2011 roku – za niemal milion funtów (993 tysiące!) – przedstawiciele biblioteki Bodleian z Oxfordu zakupili rękopis niedokończonej powieści Jane. Watsonowie ponad trzykrotnie przebili cenę szacunkową – specjaliści domu aukcyjnego Sotheby's oceniali, że chętni nabywcy nie zaoferują więcej niż 300 tysięcy funtów…
Austen pisała Watsonów w 1804 roku, ale (prawdopodobnie ze względu na śmierć ojca w 1805 roku) pracę nad powieścią przerwała. Akcja utworu zawiązuje się wokół czterech sióstr, córek owdowiałego pastora, które usiłują złowić męża.
Rękopis (68 stron – jedna czwarta całej książki) jest niezwykle cenny, gdyż to jedna z niewielu oryginalnych prac pisarki, które przetrwały do naszych czasów. Poza tym Watsonowie dostarczają wielu ważnych informacji na temat warsztatu pracy Jane – rękopis jest dopiero szkicem i każda strona zawiera liczne poprawki, skreślenia i notatki.

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
Jane Austen – Duma i uprzedzenie

A wy, drodzy Sherlockowie, co wiecie o wpływie życia i twórczości Jane Austen na czasy współczesne?
A może chcielibyście poczytać o tym, jak żyło się, pisało i bawiło w tamtych czasach?
Dajcie znać, czyim tropem mamy podążyć!

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates