NAJNOWSZE

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Tropem twórcy zagadki Labiryntu...

źródło
Linda i James Dashner mają szóstkę potomstwa. Jednym z nich jest, urodzony 26 listopada 1972 roku w maleńkim miasteczku Austell (w stanie Georgia), James Smith Dashner. Obecnie jeden z najpoczytniejszych na świecie autorów książek dla dzieci i młodzieży.
 
Może umrzeć.
  Gorzej. Może to przeżyć.
James Dashner – Próby ognia

Gdy James junior miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do nieco większego miasteczka o nazwie Duluth. Tam przyszły pisarz ukończył (w 1991 roku) Duluth High School. Następnie na Brigham Young University (już w stanie Utah) zdobył tytuł... magistra rachunkowości.
Pisarz wraz z żona Lynette Anderson (którą poznał podczas studiów) oraz czwórką dzieci mieszkają w mieście South Jordan w Utah (tereny Gór Skalistych).

Twórczość Daschnera charakteryzuje tematyka przygodowa, survivalu oraz science-fiction. Ciekawostką jest, że często używa w swych powieściach… slangu.
źródło

Zawrzyj twarzostan.
James Dashner – Więzień Labiryntu

Jest autorem m.in.: The Jimmy Fincher Saga (2003-2005), serii The 13th Reality (2008-2012) oraz The Infinity Ring (2012-2014), a także The Mortality Doctrine (2013-2015).

To naprawdę proste. (...)
Nie ma żadnych zasad. Nie ma żadnych wytycznych.
James Dashner – Próby ognia

Międzynarodową sławę i największe uznanie przyniósł mu trzeci z kolei cykl – Więzień Labiryntu (2009-2016), składający się z trylogii oraz dwóch prequeli: Więzień Labiryntu (2009), Próby ognia (2010), Lek na śmierć (2011) oraz Rozkaz zagłady (2012) i The Fever Code (najprawdopodobniej 2016).

Nic nie sprowadzi cię bardziej na ziemię, niż wspomnienia o zarżniętych przyjaciołach.
James Dashner – Więzień Labiryntu

Seria Więzień Labiryntu porównywalna jest do słynnych Igrzysk Śmierci Suzanne Collins, głównie dzięki rozmachowi, z jakim została napisana oraz wielkiemu okrucieństwu stworzonego w niej dystopijnego świata.
 
– Jasna cholera, boję się.
– Jasna cholera, jesteś tylko człowiekiem. Powinieneś się bać.
James Dashner – Więzień Labiryntu

Książki Dashnera nie schodzą z list przebojów, m.in. "The New York Times'a" (Więzień Labiryntu jest od wielu miesięcy jednym z największych bestsellerów na rynku amerykańskim), i rok rocznie obsypywane są wszelkimi możliwymi nagrodami oraz wyróżnieniami.
Jedną z nich, którą autor zawsze będzie miło wspominał, jest Illinois Abraham Lincoln Award, ponieważ pisarz uważa szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych za wielkiego człowieka i bohatera.
Zaś tą, z której jest najbardziej dumny, jest Georgia Peach Book Award – nagroda, która przyznało mu jego rodzinne miasto.

– Hej tam, dobrze się pan czuje, panie Szczurowaty? – zagadnął Minho.
– Nazywam się wicedyrektor Janson. (...) Naucz się zwracać z szacunkiem do starszych.
– Przestańcie traktować ludzi jak zwierzęta, to może zacznę brać pod uwagę taką opcję...
James Dashner – Lek na śmierć

Warto też wspomnieć, że w roku 2010 powieść Więzień Labiryntu została umieszczona przez Georgia Center for the Book (Centrum Książek w Georgii) na liście 25 Books All Young Georgians Should Read (25 książek, które każdy młody mieszkaniec Georgii powinien przeczytać).

źródło

 Tu nigdy nie padało (...), nie było zbyt gorąco albo zbyt zimno. Gdyby nie maleńki szczegół, że oderwano ich od przyjaciół i rodzin oraz uwięziono w Labiryncie wypełnionym rozwścieczoną hordą potworów, to naprawdę żyliby w tym miejscu jak w raju.
James Dashner – Więzień Labiryntu

I jeszcze kilka ciekawostek:

# James Dashner bardzo lubi opowiadać (a wiek zupełnie słuchaczy nie gra tu roli) o tym, jak wyglądała jego droga do zostania pisarzem i dzielić się doświadczeniami z prac nad powstawaniem serii książek Więzień Labiryntu oraz ich ekranizacji. Jest przy tym tak zabawnym, ujmującym, dowcipnym, naturalnym i czarującym mówcą, że bardzo często zaprasza się go na wykłady do bibliotek oraz szkół.

Jak w wielu innych grach, także i tu obowiązywała jedna zasada: zabijaj albo zgiń.
James Dashner – W sieci umysłów

# Do jego ukochanych książek należały m.in. Opowieści z Narnii C.S. Lewisa czy Tolkienowski Władca pierścieni. A pewnego dnia sam zaczął pisać (używając do tego maszyn do pisania swoich rodziców), co w końcu zaowocowało licznymi książkami fantasy i science fiction.

# Ironią zdaje się być fakt, że najbardziej znienawidzonym przez niego przedmiotem była… rachunkowość. Którą później nie tylko studiował, ale i pracował w dziedzinie finansów, zanim zajął się tylko i wyłącznie pisarstwem.

# Uwielbia muzykę. Kocha rock i zespoły pokroju Led Zeppelin do tego stopnia, że miał nawet w planach naukę gry na gitarze.

Czasami nie zwracasz zbyt wielkiej uwagi na rzeczy, których nie spodziewasz się zobaczyć.
James Dashner – Więzień Labiryntu

# Jego hobby to czytanie książek, oglądanie filmów i programów telewizyjnych oraz jazda na nartach.

# Zagrał epizodyczną rolę technika laboratoryjnego w ekranizacji pierwszej części serii Więzień Labiryntu.

# Rzeczą, którą ceni najbardziej na świecie i uważa za swe największe osiągnięcie, jest jego rodzina.
 
Wszystko jest względne.Mężczyźnie nie drgnął ani jeden mięsień.
Nóż to dar niebios dla człowieka w pętach, ale śmierć dla człowieka w łańcuchach.
James Dashner – W sieci umysłów

Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates