źródło |
Przeżywamy dziś burzę, drzewa! ja i wy.
Lecz ja szepcę słowa najcichsze,
a wy ryczycie w wichrze
jak zielone lwy...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Burza
Życie moje wstawione w cień
więdnie bez światła dziennego.
Codziennie opada z niego
pożółkły, zwiędły dzień...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Dni
Ach, to nie było warte
by sny tym karmić uparte
by stawiać duszę na kartę
ach to nie było warte.
Ach, to nie było warte
by nosić łzy nieotarte
i by mieć serce wydarte
to wcale nie było warte...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – (Ach to nie było warte)
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to jedna z najwybitniejszych poetek tworzących w okresie międzywojennym. Nazywa się ją słowiańską Safoną, ponieważ jako pierwsza poetka w Polsce nie bała się nawiązać do liryki miłosnej. Jej wiersze były bogate w motyw przemijania, namiętności, subtelności, obrazowały naturę oraz okres starości. Przepełniały je uczucia. Maria tworzyła erotyki nawiązujące do sentymentalizmu, przez co można stwierdzić, iż wiersze poetki należą do poezji kobiecej.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska należała do ugrupowania poetyckiego Skamandrytów, którzy postulowali bezprogramowość, niechęć do patosu oraz przedstawianie rzeczywistości w jej prawdziwym świetle. Większość członków grupy wzorowała się na jej miniaturach zakończonych niebywałą pointą. W zaledwie czterech wersach potrafiła przekazać wszelkie swoje odczucia.
Wielki wpływ na motyw przewodni w wierszach poetki miało jej własne życie, które obfitowało w wiele wzlotów i upadków. Dzięki temu poprzez utwory poetyckie możemy zagłębić się w cierpienie czy radość artystki. Zaczynając na tonacji radosnej, żartobliwej, klucząc poprzez starzenie, śmierć, naturę, a kończąc na refleksjach filozoficznych oraz okultyzmie.
Maria swe wiersze publikowała na łamach wielu gazet, do których można zaliczyć m.in. "Skamander", "Bluszcz", "Wiadomości Literackie", "Świat" czy "Gazetę Polską". Jej poezja dostarczyła wyśmienity przykład kobietom w sprawach miłosnych, przy czym uwolniła w nich odwagę, którą od dłuższego czasu chowały przed mężczyznami.
Prześlij komentarz
Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.