NAJNOWSZE

czwartek, 8 stycznia 2015

Psychologia Junga

źródło
Myśli, uczucia, zachowanie – w tych kwestiach wiele do powiedzenia ma jedna z najnowszych nauk społecznych – psychologia, a pośród psychologów jeden z najbardziej znanych – Carl Gustav Jung. Czy można zbadać coś, co jest nie tylko niewidoczne, ale nawet nieświadome? Śmiało odpowiada, że tak. Podróż po ludzkim umyśle zaskakuje chyba każdego podróżnika, zatem pozwalam sobie zaprosić państwa na dość nietypową wycieczkę. 


Jolande Jacobi, wieloletnia uczennica Junga, na kartach książki Psychologia C.G. Junga przedstawia główne myśli i teorie tytułowego mistrza. Jung to autor koncepcji psychoanalitycznej, która poniekąd stanowi krytykę dla psychoanalizy. Książka zawiera mnóstwo pojęć, które zakorzeniły się na dobre w  psychologii, przedstawionych w sposób dość niezwykły, Jacobi udało się bowiem ująć definicje za pomocą obrazowego i całkiem przystępnego języka. Praca została podzielona na dwie części: teoretyczną oraz opisującą praktyczne zastosowanie, i trzeba przyznać, że ten zabieg pozwala najpierw zaznajomić się z siatką pojęciową, niezwykle ważną w tej dziedzinie, a kolejno umożliwia wgląd w tajniki niektórych procesów psychicznych.  

źródło
Na szczególną aprobatę zasługują przede wszystkim umieszczone na kartach książki fotografie i schematy, które zdecydowanie ułatwiają precyzyjniejsze zrozumienie myśli Junga.  Z nieco technicznego punktu widzenia istotnym walorem wydaje się także zamieszczenie (na końcu dzieła) biografii Junga i zbioru pojęć. Co zwróciło moją szczególną uwagę? Fragmenty poświęcone marzeniom sennym. Sen to odwieczna zagadka dla niemal wszystkich ludzi. Budzimy się nieraz dręczeni koszmarami, a nieraz żałujemy, że coś wyrwało nas ze snu, który moglibyśmy śnić godzinami. Jung w charakterystyczny dla siebie sposób prezentuje ciekawą teorię, pewnego rodzaju klucz do zrozumienia istoty snu. Ponadto muszę przyznać, że zainteresowanie wzbudziło pojawiające się słowo ‘dusza’, co wynika z moich subiektywnych doświadczeń, gdyż jako studentka drugiego roku psychologii, z tym określeniem spotykam się niezwykle rzadko. Być może psychologowie rezygnują z niego z powodu trudu związanego ze zdefiniowaniem słowa lub w dzisiejszym świecie stało się ono po prostu passe, jednakże Jung odważnie wielokrotnie się do niego odwołuje.

Komu polecam? Przede wszystkim studentom psychologii, wszystkim zainteresowanym tematyką ludzkiego umysłu, psychoanalitycznym podejściem do pacjenta. Książka zdecydowanie zachęca do dalszej lektury dotyczącej tej dziedziny. Mimo doskonałego języka, którym posługuje się autorka, w trakcie czytania trzeba obowiązkowo wykazać się zapałem do zrozumienia podstaw teorii Junga i nie można pozwolić sobie na chwile mniejszego skupienia, gdyż istotny wydaje się każdy (każdy!) fragment. To lektura zdecydowanie dla pasjonatów tematu. 
Share:

Prześlij komentarz

Wiele dla nas znaczą Wasze opinie, dlatego dziękujemy za każdy zostawiony ślad i zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

 
Wróć na górę
Copyright © 2014 Essentia. Design: OtwórzBlo.ga | Distributed By Gooyaabi Templates